Algoritma Zekası Yapay Zekayı Geçti

0
132

Rubik küplerin çözülmesiyle ilgili işlemlerin cihazlara okutulduğu bir programda, yapay zeka ile algoritma teknolojisi karşı karşıya geldi. İki teknolojinin de yapmış olduğu hesaplamalar ve bunların hayata geçirilmesiyle ilgili süreç karşılaştırıldığında, beklenenin tam tersi bir sonuç ortaya çıktı.

Normalde böyle bir kıyaslamanın yapılması halinde, bilim insanları tarafından yapay zekanın çok daha hızlı veri analizi yapabileceği öngörülüyordu. En iyi seviyede olmayan, ortalama hatta “Aptal” denilen bir algoritma teknolojisi kullanıldı. Bu teknolojiyle birlikte rubik küp çözme işleminde yapay zeka karşılaştırıldığında, algoritma çok daha öne çıkmayı başardı.

Rubik Küp Çözme Yarışı Yaptırıldı

Kaliforniya Üniversitesi, bünyesindeki yeni teknolojilerin kıyaslanmasıyla ilgili testlerde bu kez yapay zekayı kullandı. Kullanılan zekada direkt olarak sinir ağının 28 hamlede ve 1.2 saniyede algoritma çözümüne ulaşılabileceği görüldü. Speedcubet olarak tanımlanan ve çözümlerini elleriyle yapan gerçek insanlar ise 3.47 saniyede çözebiliyor. Yapay zeka ise algoritmadan 3 kat daha yavaş kalması nedeniyle, henüz geliştirilebilecek çok fazla özelliğinin olduğunu ortaya koydu. Rubik küpler de dahil olmak üzere, belirli bir matematiksel hesaplamanın yapılması gereken tüm işlemlerde algoritma ön plana çıkıyor.

Yapay Zeka 3 Kat Daha Yavaş Kaldı

Yapay zekanın özellikle son dönemdeki gelişim süreciyle ilgili çok fazla haber görülüyor olmasına karşın, geliştirilen ortalama seviye bir algoritmanın bilr üzerine çıkamadığı tespit edildi. An itibariyle en üst düzey yapay zeka teknolojisi, ihtimallerin ve genel verilerin hesaplanmasıyla ilgili süreçte, en iyi dahi olmayan algoritmanın 3 kat daha yavaş durumunda olduğu anlaşıldı. Özellikle matematiksel işlemlerin ve verilerin değerlendirilmesiyle ilgili sürecin henüz yapay zeka için bu kadar yavaş olması, an itibariyle bu teknolojiye her teknolojinin emanet edilemeyeceğini gösteriyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here