Bilim İnsanları Bakteri Barındırmayan Yüzey Kaplama Geliştirdiler

0
61

Bilim insanları her gün yeni bir şey ile dünyaya katkı sunmaya devam ediyorlar. McMaster Üniversitesi’nde yapılan çalışmalarla birlikte hiçbir bakteriyi yüzeyinde tutmayan bir kaplama geliştirildi.

McMaster Üniversitesi’nde hizmet veren bir grup araştırmacı, bütün bakterilere karşı yüzde yüz koruma sağlayan bir yüzey kaplama geliştirmeyi başardılar. Bu yüzey kaplama ile antibiyotiklere karşı bağışıklığı olan bakterilerle mücadele sağlanması öngörülüyor.

Bilim insanları tarafından yapılan çalışmaya göre plastikten üretilen yüzey kaplama, istenilen her yere kaplanabiliyor. Bu da merdiven tırabzanları, otobüs tutamacları gibi çok farklı alanlarda kaplamanın kullanılması anlamına gelmekte. Bu materyal aynı zamanda yemek paketleri için de rahatlıkla kullanılabilecek. Hem besin yoluyla vücuda giren zararlı bakterileri engellemek hem de umumi alanlarda bakteri üremesine engel olmak için yapılan çalışmanın olumlu ilerlediği gelen haberler arasında.

McMaster Üniversitesi’nde hizmet veren Leyla Soleymani ve Tohid Didar tarafından geliştirilen çalışma, insanlık için büyük bir umut olabilir. Edinilen bilgilere göre araştırmacılar, bakteri üretmeyen yüzey kaplamayı lotus yaprağından esinlenerek tasarladılar. Ayrıca materyalin ön bölümünde bütün molekülleri savuşturan bir mikroskobik kırışıklar dizisi bulunmakta. Böylelikle materyale temas eden her türlü bakteri yüzeyde kalamadan savuşturulmuş oluyor.

Bazı Kimyasal Maddeler Kullanılıyor

Bakteri barındırmayan yüzey kaplamanın üretiminde bazı kimyasal destekler kullanılıyor. Bu destekler sayesinde hem materyal daha esnek hem de daha dayanıklı oluyor. Aynı zamanda üretim kimyasal maddeler sayesinde daha da ucuzluyor. Bu teknolojiyle birlikte ev, iş yerleri ve umumi kullanılan her türlü alanda yüzey kaplamadan istifade edilmesi öngörülüyor.

Araştırmacılara göre fon bulunması halinde dünya genelinde kullanılmaya başlanacak yüzey kaplama, bakterilerle mücadeleyi de bir hayli kolaylaştıracak.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here