Bilim İnsanları Yeni Neandertal Kalıntıları Buldu

0
86

Afrika’da yaşadıkları ve çoğaldıkları düşünülen Neandertal insan ataları, özellikle son günlerdeki yeni keşifle birlikte tarihe farklı bir şekilde bakılmasına neden oldu. Bilim insanları tarafından, hayatlarının büyük bir bölümünü Afrika’da geçirdikleri ve daha sonra farklı türlerle günümüze kadar geldiklerini düşündükleri Neandertallerle ilgili son derece yeni bulgulara erişti.

Yaşadıkları dönemin en geç olduğu sürenin dahi an itibariyle günümüzden 50 bin yıl öncesine dayandığı düşünülüyordu. Bilim dünyasını şaşkına çeviren olay ise, Avrupa’da modern insan kalıntılarının 50 bin yıla dayanmasına karşın 210 bin yıl öncesinde ise Neandertal kalıntısı bulunması oldu.

Göç Yollarıyla İlgili Keşifler Yapılıyor

Göç yollarının genelinde deniz yolu yerine kara yolu kullanıldığı kesinleştirilmiş olmasına rağmen, Güney Avrupa merkezli bir göç dalgasının olup olmadığıyla ilgili fikir birliği bulunmuyordu. Yapılan çalışmalarla birlikte hem Neandertal toplulukları için hem de modern insanın 50 bin yıl öncesine dayanan süreci için göç yollarının başta Güneydoğu Avrupa olduğu kesinleşmiş oldu.

Afrika’da kapalı kalmayan bir yaşam sürerek, 210 bin yıl öncesine dayanan Avrupa keşiflerinin, günümüzde büyük değişikliklere neden olabileceği ortaya çıktı. Bugüne kadar bilim dünyası tarafından Avrupa’da insan yaşamının başladığı ilk dönemin, günümüzden 50 bin yıl öncesine dayandığı öngörülüyordu. Tahminlerin ortadan kalkmasına neden olan olay, 210 bin yıllık insan fosillerinin Almanya Tübingen’de bulunan Eberhard Karls Üniversitesi araştırması sonucu ortaya çıktı.

Telegraph Gazetesi Olayı Manşete Taşıdı

Apidama Mağarası adı verilen mağarada bulunan fosillerin aslında 1970’li yıllarda gün yüzüne çıkarıldığı tespit edildi. Günümüze kadar hiçbir şekilde incelemenin yapılamamış olması ve herhangi bir tarih belirleme işleminin gerçekleştirilmemesinden dolayı, fosillerle ilgili gerçeğe ancak bugün erişilebildi. İnsan fosilleri Avrupa kıtasında 50 bin yıl öncesinden başlayan bir tarihe sahip olmak yerine, 210 bin yıl öncesine dayanan bir tarihe sahip olarak kayıtlara geçti.

O dönemin şartlarıyla, bir cesedin göçle veya herhangi bir afetten ötürü Afrika’dan göçen veya Kafkaslardan batıya giden neandertaller tarafından taşınması imkansızdı. Bu durum, bölgede çok sayıda Neandertal tarafından hayatın 210 bin yıl öncesinde sadece orta Afrika’da ve kuzey Afrika’da değil, Avrupa’ya kadar yayıldığını kesinleştirdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here