Dünyanın En Eski Mağara Resimleri Bulundu

0
44

Medeniyetten önce insanların nasıl yaşadıkları her zaman merak edilmiştir. Endonezya’da 44 bin yıllık mağara resimlerinin keşfedilmesi, eski insanlar hakkında keskin bilgiler vereceği gibi sanat tarihini de değiştirebilir.

Bu güne kadar ilk mağara resimlerinin Avrupa’da yapıldığı düşünülmekteydi. Sanat tarihçilerinin genelinde yaygın olan bu düşünce kısa bir süre önce çürütüldü. Bu güne kadar en eski mağara resmi 37 bin yıllık olmakla birlikte Fransa’daki Chauvet Mağarası’nda bulunuyordu. Ancak yapılan son çalışmalar, Endonezya’da 44 bin yıllık mağara resminin keşfedilmesine yol açtı. Bunun sonucunda sanat tarihinin tümden değişebileceği ve insanlık adına yeni bilgiler öğrenilebileceğine inanılıyor.

44 Bin Yıllık Mağara Resimleri

Endonezya da çalışmalar yapan ve bu konuda bilgi toplayan araştırmacılar, bir mağarada 44 bin yıl öncesine ait olduğu tespit edilen resim keşfettiler. Uranyum serisi analizi metodu ile yapılan resmin ne kadar eski olduğu öğrenilirken, Avustralyalı arkeolog Adam Brumm, Endonezya’da bulunan mağara resimlerinin en azından 40 bin yıllık olduğunu ifade ediyor.

Uranyum serisi analizi ile yapılan test sonucunda Endonezya’da bir mağarada bulunan resimlerin 44 bin yıl öncesine ait olduğu keşfedildi. Arkeologlar Maxime Aubert ve Adhi Oktaivana’nın başını çektiği ekip, aynı mağarada araştırmalar yapmaya devam ediyorlar. Nature dergisinde yayınlanan araştırmanın sanat tarihine yön vereceği düşünülmekte.

Nasıl Yapıldığı Henüz Bilinmiyor

Avustralyalı arkeolog ve uzmanlar resimlerin hangi maddelerle yapıldığını henüz öğrenemediklerini belirtiyorlar. Ancak kısa bir süre içerisinde bu konuda yol kat edileceği ve 44 bin yıl öncesine ait olan resimlerin nasıl çizildiğiyle alakalı bulgulara ulaşılacağı ifade edilmekte.

Sanat tarihi için son derece önemli olan çalışma, ayrıca medeniyetin Avrupa’da başladığı iddialarını da ciddi şekilde çürütmekte. Araştırmacılar mağaralardaki incelemelerine devam ettiklerini ve yeni şeyler keşfetmeye çalıştıklarını bildiriyorlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here