FaceAPP Uygulaması Tehlikeli Mi?

0
155

Verilerin kişisel olarak kalmadığı uygulamalar, her bir datanın direkt olarak merkeze gönderilerek işlenmesini gerektiren bir yapıya sahiptir. Sadece ünlü kişilerin yüzlerinin detayları değil, artık milyonlarca kişinin yüzünün şimdiki haliyle ilgili detaylar ve gelecekteki halinin öngörülme durumu da söz konusu. Bu nedenle başta komplo teorisi üreticileri olmak üzere, pek çok kişi tarafından FaceAPP benzeri yaşlandırma uygulamalarında, kişisel dataların sistemde depolanacağı ihtimalinden korkuluyor.

FaceAPP Veri Topluyor Mu?

İhtimaller üzerinde durarak komplo teorileri üreten kişiler, bu süreçle ilgili haksız sayılmıyor. Tüm verilerin raporlandıktan sonra, birkaç milisaniye içerisinde merkezin bilgisayarlarında da yer edindiği biliniyor. Bu verilerin ilerleyen zamanlarda herhangi bir proje için kullanılma riski de, uygulamayı kullanan milyonlarca kişi tarafından alınmış durumda.

İsimlere Göre Görsel Veri Toplanabilir Mi?

İnsanların isimleriyle profil oluşturdukları bir uygulama yapısına sahip olması nedeniyle, kullanılan cihazdaki kayıtlar da dahil olmak üzere her türlü verinin bu tarz programlarla ele geçirilebileceği öngörülüyor. Özellikle akıllı telefonlardaki güvenlik önlemleri pek çok cihazdan çok daha düşük olarak görüldüğü için, direkt olarak virüs haline dönüşmeyen programlarla dahi kendi isteğinizle verilerinizi paylaşabiliyorsunuz. Günümüzden 20 ila 30 yıl sonra nasıl bir görünüme sahip olacağınız, isminizin ne olduğu ve görünümünüzle ilgili elde ettiğiniz kayın tutulması için sisteme data gönderimi gerçekleştirilecektir.

Otomatik olarak yüz algılama ve yaşlandırma tekniğinin kullanılabilir olması sağlanıyor. Saçların seyreltilmesi, kaşların beyazlatılması, kirpiklerin seyrelmesi ve yüzün belirli hatlarında çizgilerin oluşması gibi yaşlanma efektleri ekleniyor. İlerleyen zamanlarda geliştirilecek olan yüz teknolojileriyle, birinin yüzünün taklit edilmesi ve onun yüzüyle konuşuyor gibi yapılması teknolojisi de hayata geçirilmek üzere. Bu durum nedeniyle veri toplanmaya şimdiden başlanabileceği, dikkatli olunması gerektiği vurgulanıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here