Ford 12.000 Kişiyi İşten Çıkaracak

0
157

Amerika Birleşik Devletleri merkezli olan otomobil markası Ford çok sayıda işçinin işine son verme kararı aldı. Çıkarma işlemlerinin 2020 yılının başına kadar tamamlanması bekleniyor. Bu kararı ise farklı bölgelerde bulunan operasyonlarında bir düzenleme yapma ihtiyacından doğduğu bildirildi. İşte Ford markasına dair tüm detaylar…

İşsiz Kalacaklar

ABD oluşumlu otomotiv devi aldığı son karar ile herkesi şaşırttı. Ford markası 2020 yılının sonlarına kadar 12 bin çalışanından fazlasının işine son verecek. Aynı zamanda Avrupa bölgelerinde yer alan altı farklı operasyonunda satılması ya da komple kapatılması planlanıyor. Bu durum ticari savaşların etkisi olarak düşünüyor. Dünya genelinde bir süredir yaşanan ticari gerilimler tüm sektörleri olumsuz etkiledi. Özellikle petrol, gayrimenkul ve otomotiv sektörlerinde ciddi daralmalar yaşandı. Bu süre zarfında bilanço değerleri düşen firmalardan biri de ne yazık ki Ford otomotiv oldu. Bilanço ve kazançlar düştüğü için şirket reaksiyon göstererek personel ve şube sayısında azalmaya gitme kararını onayladı.

Ford Avrupa Başkanı Açıklama Yaptı

Haberin duyurulmasının ardından açıklamalar gecikmedi. Ford’un Avrupa başkanı olan Stuart Rowley konuya ilişkin şu sözlere yer verdi;

‘’ Bizim için personelimizi işten çıkarıp daralmaya gitmek verdiğimiz en zor kararlardan biridir. Aynı zamanda bazı lokasyonalrımızın kapatılması da alınan zor kararlar arasında yer alıyor. Bu durumun aileleri, çalışanları ve genel anlamda toplumu etkileyeceğini maalesef ki biliyoruz. Nitekim bu piyasa durumunda mecburen böyle bir karar aldık. Ancak çıkarılan personelin desteğini veriyoruz.’’ Dedi.

Yapılan bir başka açıklamaya göre sadece Avrupa merkezli olan Ford bayi ve fabrikalarında çıkışların olacağı ve Türkiye’de böyle bir durumun söz konusu olmayacağı ifade edildi. Bu durum Türkiye çalışanlarını rahatlatsa da Avrupa’da çalışan personeller son derece düşünceli ve tepkili. 2020 yılının sonlarına karar belirlenen kişi sayısının komple çıkarılma işlemleri tamamlanmış olacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here