Huawei ve Samsung Arasındaki Makas Daralıyor

0
57

Dünya devi teknoloji firmalarıyla yarışan Huawei, Amerikan Ambargosuna rağmen yoluna emin adımlarla devam ediyor. Ayrıca Çinli teknoloji şirketinin Asya pazarındaki en büyük rakibi Güney Kore girişimli Samsung. Edinilen bilgiler, iki rakip arasında makasın daraldığı yönünde.

Çinli teknoloji üreticisi Huawei, ABD ambargosuna rağmen gerek Asya pazarında gerekse de dünya genelinde istediği satış rakamlarına ulaşıyor. Bu arada Güney Koreli teknoloji şirketi Samsung ile Huawei arasındaki makasın git gide daraldığı ifade ediliyor. Edinilen bilgilere göre 2015 yılından bu yana hızlı bir şekilde yükselişini sürdüren Huawei, Samsung’a oldukça yaklaştı.

Her geçen yıl üstüne koyan ve akıllı telefon pazarında rakiplerini geride bırakan Huawei’nin bu yıl belirlenen raporlara göre 251 milyon telefon sevkiyatı ile yılı tamamlaması öngörülüyor. Ayrıca şirket, yılı 17.7 pazar payı ile kapatacak. 2021 yılına kadar dünyanın en büyük telefon üreticisi olmak isteyen Huawei, bu yılı 323 milyon telefon sevkiyatı ile kapatması neredeyse kesinleşen Samsung’u yakından takip etmeyi sürdürüyor. Bu arada Samsung’un 21.3 pazar yapına sahip olduğu varsayılırsa aradaki farkın yalnızca yüzde 3.6 olduğunu belirtebiliriz.

Samsung Tehdit Altında

Huawei’nin her geçen yıl pazar payını artırarak satış sayılarını yükseltmesi Samsung’u ciddi şekilde tehdit ediyor. Geriye dönük bakıldığında Huawei 2018 yılını yüzde 14.4 pazar payı ile kapatmış, rakibi Samsung ise yüzde 20.3 pazar payıyla zirvedeki yerini korumuştu. Ancak bu yıl Huawei’nin 17.7 pazar payıyla sıçrama yapması, Samsung’un ilerlemesini ciddi şekilde durduracak.

Önümüzdeki yıl ne olacağı tam manasıyla bilinmese de rakiplerini geride bırakıp yalnızca Samsung ile mücadele etmeye başlayan Huawei’nin en büyük sorunu ise ABD ambargosu. Ambargo sebebiyle Mate 30 serisinde Google uygulamalarına yer verilmezken şirketin bir çıkış yolu aradığı ve gereken önlemleri aldığı ifade ediliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here