Klon Telefon Kayıtları Erişime Kapatılacak

0
68
Klon Telefon Kayıtları Erişime Kapatılacak
Klon Telefon Kayıtları Erişime Kapatılacak

Klon telefon numaraları, an itibariyle Türkiye’de 270 milyon adet kayıtlı numara olması nedeniyle son dönemde detaylı çalışmalarla her bir numaranın kontrol edilmesini gerektirdi. 2550 günden uzun süredir hiçbir kaydı bulunmayan, nerede oldukları bilinmeyen, iletişime geçilmemiş cihazların toplamının 70 milyon olduğu duyuruldu.

Cihazların hem aylık ödemelerinin gerçekleştirilebilir olması hem de tekrar iletişime açılabilmesi için özel önlemler alınacağı vurgulandı. Size ait telefon numarasını kullanabilmeniz ve tekrar mobil cihazınızda yer verebilmeniz için, SIM kartınızı 7 yıldan uzun süredir kullanmıyorsanız, kullanmak için 250 TL ödeme yapmanız gerekiyor.

7 Yıldır Kullanılmayan 70 Milyon Numara Var

7 yılı aşan sürede hiçbir kaydı bulunmayan, nerede oldukları dahi sistemde yer almayan cihazların toplamı, kayıtlı olan numaraların dörtte birine denk geliyor. Hem sistemin tekrardan yönetilebilir hale gelmesi hem de numaraların teslim alınarak tekrar verilebilir hale gelmesi için, vatandaşların kısa süre içerisinde başvurmaması halinde kayıtların silinmesi sağlanacak. Kullanım dışı olarak tanımlanan SIM kartların, MCKS ile kapatıldıktan takılması halinde ise hiçbir şekilde iletişim kurulması mümkün olmayacaktır.

MCKS İle Kapkaç ve Kaçak Engellenecek

Mobil Cihaz Kayıt Sistemi sayesinde, Türkiye’de kayıt altında olan toplamda 270 milyon kaydın 70 milyonunun kayda dahil olup olmayacakları denetlenecek. An itibariyle 7 yıldır hiçbir şekilde iletişime geçilmemiş, kullanılmamış olan numaraların toplamda 70 milyonu bulduğu açıklandı.

Sadece mobil cihazların kaçak kullanım süreciyle ilgili bir önlem alınması için değil, GSM kuruluşlarının dolandırılmasının önlenebilmesi için girişimlerde bulunulacağı vurgulanıyor. Hem mobil cihazların kayıtlarının kapkaç ve kaçak gibi verilerin bulundurulması halinde doğrudan kullanım dışı bırakılmasının önü açılacak hem de uzun süre aktif olmayan kayıtlar dondurulacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here