Tesla, Almanya’da 500 Bin Araç Üretecek

0
17

Elektrikli otomobil konusunda önemli adımlar atan Tesla, Almanya’da açacağı Giga Fabrikası ile 500 bin elektrikli aracı üretmeyi planlıyor.

Elektrikli otomobil dendiği zaman ilk akla gelen şirket olan Tesla Motors, ABD dışında da fabrika açmaya başlıyor. Yeni yatırımlar yaparak pazar büyütmek isteyen şirket, bilindiği üzere ilk etapta Çin’de GigaFabrika kurmak istiyor. Ayrıca Çin Şangay’da açılan fabrikanın ardından Almanya Berlin’de ikinci fabrikanın faaliyete girmesi bekleniyor.

Tesla’nın an itibariyle ana fabrikası California Fremont’ta yer alıyor. Edinilen bilgiye göre Tesla, fabrikanın olduğu binayı 2010 yılında bir başka otomobil üreticisi Toyoto’dan satın almıştı. Ayrıca şirket bütün test sürüşlerini de burada gerçekleştiriyor.

Almanya’da kurulacak gigaFabrika ile şirketin hedefi toplam yarım milyon araç üretimi gerçekleştirmek. Eğer planlar başarılı olursa Tesla, Avrupa ve Asya’da söz sahibi olacak.

Çalışanlar Robot Olacak

Robotlu teknolojiye büyük önem veren Tesla, insandan daha fazla robot çalıştırarak aslında Giga teknolojisini desteklediğini gösteriyor. Bu makineler hem durmadan üretim yapabiliyor hem de maliyet konusunda rakiplerinin önüne geçmeyi başarıyor.

Amerikalı teknoloji şirketinin başarılı olup olmayacağı ilerleyen dönemde belli olacak. Ancak Tesla’nın hedefi sektörde söz sahibi olmak ve dünyanın farklı ülkelerinde fabrika ağını genişletmek.

Elektrikli Araç Sektöründe Başı Çekiyor

Tesla Motors, elektrikli araç üretiminde başı çekiyor. Pek çok benzinli otomobil firması yeni yeni elektrikli araç üretimine başlarken Tesla’nın bu konuda uzun yıllardır çalışmalar gerçekleştirdiği bilinen bir gerçek. Şirketin ilerleyen dönemde faaliyetlerini hızlandıracağı ve farklı ülkelerde de fabrika açacağı düşünülüyor.

Türkiye pazarında henüz söz sahibi olamayan Tesla’nın bunun için bir girişimde bulunup bulunmayacağını da zaman gösterecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here