Volkswagen Beetle Üretimini Durdurdu

0
69
Volkswagen Beetle Üretimini Durdurdu
Volkswagen Beetle Üretimini Durdurdu

Volkswagen, ürettiği onlarca farklı araç modeli arasında son dönemde sürekli olarak satışlarda düşüşle karşılaşıldığı belirtilen Beetle modeli için artık yeni üretimler yapılmayacak. Üretimlerin maliyetlerinin her geçen gün artması, modern versiyona çok fazla ilgi olmaması gibi nedenlerden ötürü üretimler sonlandırıldı. Gelecekte de bu modelle ilgili herhangi binek araç veya ticari model tasarımının yapılmayacağı belirtiliyor.

Toplamda 21 Milyon Üretim Yapıldı

Adolf Hitler tarafından verilen emirle, Volkswagen şirketi tarafından 1938 yılında son derece kullanışlı bir aile arabasının üretilmesi için girişimlerde bulunuldu. Aracın Almanya’nın tüm yollarında rahatlıkla gidebilecek bir yapıya sahip olması, düşük maliyete sahip olması ve ailenin yüksek konforla kullanabileceği tasarımının olması isteniyordu.

Toplamda 21 milyon adet üretim yapılan, gün içerisinde park sıkıntısı yaşanmayacak kadar ufak boyutlarda tasarımlar kabul edildi. Şirketin tüm Alman halkı tarafından kullanılabilecek kadar ucuz ve bakımının kolayca yapılabileceği yapıya sahip araçlar üretebilmek amacıyla piyasaya çıkardığı ilk ürün Beetle oldu.

Beetle 1938’den Beri Piyasada Yer Alıyordu

Beetle, 80 yıldan uzun süredir piyasadaki varlığı süren ve günümüzde de modern modelleriyle milyonlarca kişi tarafından kullanılmış olan versiyonlar arasında yer alıyor. Dünya genelindeki tek modelde 21 milyon gibi dev bir rakama ulaşılan üretim hacmi, otomobil teknolojisinin ve sektörün gelişimine öncü olmasının önünü açtı. Uygun fiyatlarla satışa sunulması, ilk olarak sektöre aile arabası olarak çıkması da herkesin dikkatini bu araca yöneltmesini sağladı.

Milyonlarca Alman dahil olmak üzere Avrupa genelinde, Asya’da yapılan dağıtımlarda araca özellikle 60’lı ve 90’lı yıllar arasında yoğun ilgi oldu. Günümüzde ilk versiyonları sadece nostaljik modellere ilgi duyanlar tarafından tercih ediliyor olması nedeniyle satışları sürdürülüyor. Eski modellerle ilgili çalışmalar, farklı start up firmalarının modern versiyon aile araçları üretmeleri için ilham kaynağı olacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here