Whatsapp ve Instagram’ın Birleşmesine Facebook Messenger Engeli

0
38

2019’un başında Facebook’un sahibi Mark Zuckerberg’in aynı çatı altındaki Whatsapp, Instagram ve Messenger’ın mesajlaşma altyapısını bir araya getirmeyi planladığı iddia ediliyordu. Ancak bu düşüncenin gerçekleşmeyeceğine dair bulgular her geçen gün daha da artıyor.

Yeni kurumsal logosunun tanıtımını yapan Facebook, kendi bünyesinde bulundurduğu Whatsapp, İnstagram ve Facebook Messenger’ın mesajlaşma altyapısını birleştirmeyi planlıyordu. Tabii ki açıklanan raporlar bu planı ortaya koysa da henüz kesin bir şeyin olmadığı belirtilmekteydi. Ancak son gelişmelerle birlikte bu durumun güçleştiğini görülüyor.

Mark Zuckerberg’in planlarına göre Whatsapp, İnstagram ve Messenger bağımsız olarak yoluna devam edecek ancak aynı mesajlaşma altyapısını kullanacaktı. Ayrıca Zuckerberg bu sayede kullanıcı gizliliği, şifreleme ve veri kontrolü konusunda istediklerini gerçekleştirebileceğini düşünmekteydi. Ancak gelen haberler, Facebook’un daha önce yaşadığı davalar ve sorunlardan dolayı şirketin bazı engellemelerle karşılaşmasına sebebiyet verebileceğini ortaya koyuyor.

Federal Ticaret Komisyonu Engel Olabilir

The Wall Street Journal’da yayınlanan rapora göre, Amerikalı yetkililer Facebook’un hakimiyetini kötüye kullandığını düşünüyorlar. Ayrıca Facebook’un şirkete ait uygulamalarda mesajlaşma altyapısını birleştirmesine de mesafeli yaklaşmaktalar. Bu arada gelen haberler Federal Ticaret Komisyonu’nun olası birleşim kararı alınması durumunda şirketin politikalarına ve piyasa rekabetine vereceği katkıya bakacak. Eğer FTC olumsuz bir karar alırsa birleşime izin verilmeyecek.

Alınan bilgilere göre Federal Ticaret Komisyonu (FTC), bu birleşmenin diğer sosyal medya uygulamalarına maddi açıdan zarar verebileceğini düşünüyor. Facebook kendisini bu konuda ifade ederken düşüncelerin mantıklı olmadığını ortaya koymakta. İlerleyen günlerde gelecek rapora göre FTC’nin bir karar vereceği ve Facebook’a dava açabileceği konuşulmakta.

Facebook’un tüm olumsuzlukları önceden hesapladığı ve dava süreciyle alakalı avukatlarına talimat verdiği de belirtilenler arasında. Kısa süre içerisinde durumun netleşeceğini söylemek mümkün.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here