Yeni Tedavi Yöntemi Prostat Kanserine Umut Oldu

0
44

Özellikle erkeklerin başına bela olan prostat kanseri için yeni bir umut ışığı doğru. Geliştirilen tedavi yöntemiyle testlere katılan kişilerin yüzde 80’i iyileştirildi.

Geç yaşlarda ortaya çıkan ve özellikle erkekler için büyük risk anlamına gelen prostat kanseri için çalışmalar devam ediyor. Gelen bilgilere göre son araştırmalar, bu kanser türünün tedavi edilebileceğini ortaya koydu. Testler sonucunda prostat kanseri olan insanların yüzde 80’inin tedaviye yanıt vermesi de büyük bir gelişme. Ayrıca tedaviyle beraber ereksiyon güçlüğü, idrak ya da bağırsak problemlerinin yaşanmaması bu konuda var olan umudu artırıyor.

Bilindiği üzere prostat kanserini tedavi etmek için kemoterapi, cerrahi müdahale ve radyoterapi teknikleri kullanılıyor. Ancak bu geleneksel yöntemler hastalarda ereksiyon güçlüğü, idrar ve akabinde bağırsak problemlerini beraberinde getiriyor. Prostat kanseri hastaların yaşadıkları sorunlar için çalışmalar yapan uzmanlar, yeni bir yöntem geliştirdiler. Yapılan son testlerle geliştirilen MRI kılavuzlu ultrasonla yan etki olmaksızın hastaların yüzde 80’i başarıyla tedavi edildi.

TULSA ismi verilen bu teknik ile prostat bezine üretra yoluna giren bir çubuk yerleştiriliyor. Bu çubuktan çıkan ses dalgalarıyla sağlıklı dokulara zarar verilmeden hastalıklı dokular ısınarak yok ediliyor.

Yüzde 80 İyileşme Belirlendi

Amerika Kaliforniya Üniversitesi’nde görev yapan Steven S. Raman, TULSA’nın 115 erkek üzerinde test edildiğini belirtti. Ayrıca üroloji profesyörü olan Raman, tüm hastaların 51 dakika sürede tedavi aldıklarını ve 12 ay sonunda yüzde 80’e varan iyileşme tespit ettiklerini belirtti. Ayrıca teste tabi tutulan erkeklerin biyopsileri temiz çıkarken katılımcılarda herhangi bir bağırsak problemi gözlenmedi.

Bilim adamları, prostat kanseri hastalarına umut olacak TULSA için çalışmalara devam ediyorlar. An itibariyle Avrupa’da kullanımı için onay alan sistemin Amerika’da da beklemede olduğu kaydedildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here